SPOTKANIE AUTORSKIE Z LOKALNYMI TWÓRCAMI POEZJI

Z okazji Światowego Dnia Poezji, 29 marca 2015r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bierzwniku odbyło się spotkanie z naszymi regionalnymi twórcami poezji.

Bohaterami dnia byli: pani Urszula Kibała z Pławna oraz pan Mieczysław Wilczewski – mieszkaniec Łaska. Zasiedli razem przy jednym stoliku i zaczarowali publiczność magią swoich wierszy. Poezja pani Urszuli dotyczy codzienności, tego, co nas otacza i wszelkich życiowych sytuacji. Urzekła nas prostotą słowa, ciepłem czytanych, a przede wszystkim – recytowanych przez siebie wierszy, które zaczęła pisać po śmierci męża. Pani Urszula świetnie nawiązała kontakt z osobami znajdującymi się na sali, w której obecne były również jej koleżanki z młodzieńczych lat.  Falę emocji i podziwu wywołał wiersz dedykowany młodemu chłopakowi, z którym niegdyś dzieliła salę szpitalną i który tego dnia zaszczycił ją swoją obecnością na spotkaniu. Wiersz napisany jakby przez matkę dla syna – pełny troskliwych i ciepłych wersów, bo taka właśnie jest sama poetka.

W drugiej części spotkania  mieliśmy okazję poznać nieco inną poezję, mianowicie limeryki, pisane piórem pana Mieczysława Wilczewskiego. Aby wprowadzić w tematykę tych krótkich utworów wierszowanych, autor najpierw przedstawił reguły pisania limeryków i przytoczył przykłady znanych poetów, głównie Macieja Słomczyńskiego. Ta trudna z pozoru, ale bardzo ciekawa, forma wypowiedzi lirycznej, wprawiła publiczność w bardzo dobry humor. Miniaturka liryczna, składająca się z pięciu wersów, o groteskowej tematyce – to właśnie limeryk, którego autorem może być każdy. Do ich pisania zachęcał  pan Mieczysław, twierdząc, że to świetna zabawa językowa. Nasz lokalny poeta odczytał również niektóre wiersze znane z jego debiutanckiego spotkania w ubiegłym roku, które także bardzo się wszystkim podobały.

Ponieważ spotkanie było zainspirowane Światowym Dniem Poezji, każdy kto chciał, mógł recytować swoją ulubioną poezję. Tak też uczyniła dziewczynka z grupy teatralnej „Gest”, która przysłuchiwała się lokalnym twórcom, zaskakując zgromadzonych piękną recytacją wiersza Juliana Tuwima „Pan Hilary”. W odpowiedzi na jej interpretację poezji J. Tuwima, pan Mieczysław znakomicie wyrecytował „Lokomotywę”, a spotkanie zakończyło się piosenką harcerską zaśpiewaną przez panią Urszulę.

Dużo wspomnień i uśmiechów towarzyszyło temu spotkaniu, zatem  mamy nadzieję, że takich spotkań będzie więcej i liczniejsze grono słuchaczy pozna naszych wspaniałych lokalnych twórców poezji.

 

 

KALENDARZ IMPREZ
obrazek
KALENDARZ IMPREZ NA 2016 ROK
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
BIBLIOTEKA PUBLICZNA
BIBLIOTEKA PUBLICZNA

L A M U S
L A M U S
PLIKI DO POBRANIA
obrazek
PLIKI DO POBRANIA
POLECAMY
GMINA BIERZWNIK
GMINA BIERZWNIK


BIP
BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło