Jak oszczędzać prąd w domu?

W domu płacimy za korzystanie z prądu w skali miesiąca. Za jego użycie pobierane są opłaty stałe, a także opłaty za ilość zużytego prądu. Opłaty stałe niezależnie od tego, ile prądu nam pozostanie na koniec miesiąca. Zależą one bezpośrednio od dostawcy energii elektrycznej i dlatego również różnią się w zależności od regionu. Inwestując w alternatywne źródła energii, możemy liczyć na niższe opłaty stałe (fotowoltaika).

Chcesz oszczędzać prąd, ale nie wiesz jak? Nie ma problemu! Możesz to zrobić poprzez wprowadzenie kilku prostych zmian. Zobacz, jak krok po kroku możesz mocno obniżyć rachunki za prąd.

Oszczędzanie prądu

Renowacja instalacji elektrycznej

Przyjrzyj się swojemu domowi i przeprowadź niezbędne naprawy. Warto zacząć od drobnych prac: dokładnie oczyścić okna, odpowiednio wyregulować klimatyzację, wymienić uszkodzone lampy (wymiana żarówek zajmuje tylko kilka minut), ustawić budzik na czas itp. Naprawianie drobnych rzeczy pozwoli Ci oszczędzić mnóstwo energii elektrycznej – pod warunkiem, że będzie ona wydawana prawidłowo w Twoim domu.

Jak oszczędzać prąd

Wybierz energooszczędne oświetlenie

Wymień wszystkie żarówki halogenowe i żarowe na energooszczędne diody LED, które zużywają znacznie mniej energii elektrycznej. Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy, wybierz wydajne źródła światła LED, które są znacznie bardziej oszczędne od standardowych produktów i działają do 25 razy dłużej niż tańsze żarówki. Użyj inteligentnej listwy zasilającej przy komputerze lub telewizorze. Możesz także przeznaczyć cały pokój w domu na elektronikę, która wymaga minimalnej ilości energii (np. biuro), ale nie podłączaj tam żadnych innych urządzeń oprócz tych elementów (w ten sposób unikniesz konieczności wyłączania wszystkiego na raz).

Energooszczędne urządzenia elektryczne

Wiesz, jak możesz zaoszczędzić na rachunkach za prąd, odłączając mnóstwo rzeczy, które nie są używane, takie jak telewizor lub laptop? Ta sama zasada dotyczy inny urządzeń elektrycznych. Jeśli nie potrzebujesz ich przez dłuższy czas, wyłącz je wszystkie.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Dotyczy to zwłaszcza Twojej pralki, która jest najbardziej energochłonnym urządzeniem w Twoim domu i może zużywać do 3 kilowatogodzin na cykl prania — to ponad 5 razy więcej niż zmywarka!
Jeśli kupowanie nowych urządzeń nie wchodzi w grę (lub są już zbyt drogie), upewnij się, że wybrane używane produkty mają one dosyć wysoką klasę energetyczną. Znajduje się ona na przednim panelu urządzenia i ocenia klasę produktu oraz jego zużycie energii w trakcie pracy.

Wyłączaj Wi-Fi i Bluetooth, kiedy ich nie potrzebujesz

Kiedy nie korzystasz z internetu, wyłącz Wi-Fi i Bluetooth. Być może słyszałeś o niebezpieczeństwach narażenia na pola elektromagnetyczne (EMF) z urządzeń takich jak telefony komórkowe, ale czy wiesz, że Wi-Fi i Bluetooth emitują podobne pola elektromagnetyczne? Wyłącz je, gdy nie są używane. To pozwoli Ci nie tylko zmniejszyć emisję pola elektromagnetycznego, ale również zmniejszyć pobór energii urządzeń, które wcześniej działały w ciągłym trybie połączenia sieciowego.

Oszczędzanie prądu wifi bluetooth

Oszczędzanie energii w domu

W domach jednorodzinnych, gdzie średnia temperatura na zewnątrz wynosi około 16 stopni Celsjusza, grzejnik elektryczny wytwarza około 70% całkowitego zużycia prądu podczas roku. Dla porównania – dla sytuacji, gdybyś nie korzystał z grzejników cały rok (żeby oszczędzić pieniądze), średnie koszty utrzymania domu spadną o 30%. Jeśli chodzi o całkowite koszty energii elektrycznej wynikające ze spalania paliw stałoprzepustowych (np. w piecach i piecykach), do najbardziej efektywnego sposobu oszczędzenia prądu należy odpowiedni dobór urządzeń AGD takich jak: lodówki, zmywarki szybkowarów, mikrofalówek i innych urządzeń elektromagnetycznych.

Jak oszczędzać energię elektryczną

Sposoby oszczędzania energii elektrycznej

Zmniejsz zużycie energii elektrycznej, używając urządzeń elektrycznych, które zużywają mniej energii i mają mniejszy pobór mocy. Na przykład, jeśli twoja stara żarówka zużywa 100W energii i została zastąpiona nowszą żarówką LED, która zużywa tylko 20W, zaoszczędzisz 80W na godzinę. Warto wspomnieć tutaj również o trwałości żarówek LED, które działają nawet kilkukrotnie dłużej o tradycyjnych, co będzie się wiązać również z mniejszą liczbą ich wymian podczas całościowej eksploatacji.

Oszczędzanie prądu w domu

Ponadto oszczędzając prąd, warto zdecydować się również na oszczędzanie wody. Zmniejszając ogólną ilość zużywanej wody, możemy zmniejszyć również pobór energii elektrycznej. Najłatwiejszymi sposobami na oszczędzanie wody jest zainstalowanie niskoprzepływowej słuchawki prysznicowej i perlatorów do kranów. Urządzenia te zmniejszają natężenie przepływu wody w ten sposób, aby nie narażać poziomu komfortu użytkowników. Ponadto koszty ich instalacji są stosunkowo niskie, dzięki czemu są w stanie bardzo szybko zwrócić nam się w postaci znacznie niższego zużycia wody.

Czy warto oszczędzać energię elektryczną?

Oszczędzając energie elektryczną, jesteśmy w stanie nie tylko znacząco pomniejszyć nasze miesięczne wydatki na prąd, ale także będziemy mieć pozytywny wpływ na środowisko. Stosując kilka sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej, będziemy w stanie zmniejszyć jej pobór nawet o 50%, wcale nie inwestując zbyt wiele w urządzenia, które mogą nam tego dokonać. W dobie coraz szybciej rosnących cen prądu warto zainteresować się tematem oszczędzania energii i zacząć robić to już teraz.

Możesz również polubić…